Ukrajna EU-tagsága: így omlana össze a magyar és az európai mezőgazdaság

A Mandiner sorozatában az ukrán EU-tagság várható hatásait járjuk körbe.

A brüsszeli lap ezúttal nem az EU vagy a USAID támogatásából jelentetett meg cikket, hanem egyenesen ukrán támogatással.
A különböző nemzetközi szervezetek által kitömött brüsszeli lap ezúttal egy Federation of Employers of Ukraine (Ukrajnai Munkaadók Szövetsége) nevű szervezet által szponzorált cikket jelentetett meg. A szövetség egy ukrajnai üzleti és ipari érdekképviseleti szervezet.
A cikk arról szól, hogy az európai mezőgazdaságot fenyegető ukrán mezőgazdaság integrálása az EU-ba miért is lenne nagyszerű döntés.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mandiner sorozatában az ukrán EU-tagság várható hatásait járjuk körbe.
„A növekvő geopolitikai feszültségek közepette az Ukrajnával való szorosabb integráció az EU gazdasági és stratégiai érdeke. Ahhoz, hogy előrelépés történjen, mindkét félnek túl kell lépnie a mezőgazdasági kvóták körüli vitákon, és a nagyobb képet kell szem előtt tartania” – olvasható a fizetett cikkben.
Ez azért is érdekes, mert a Politico rendszeresen beszámol arról, milyen felháborodást kelt az európai gazdák körében Ukrajna potenciális EU-csatlakozása.
A cikk például politikainak nyilvánítja az ukrán termékekkel kapcsolatos aggodalmakat: „Az aggodalmak középpontjában olyan termékek állnak, mint a cukor, a baromfi, a tojás és a bioetanol. A lehetséges korlátozásokról szóló vitákat a nemzeti mezőgazdasági érdekeket védő egyes ipari szövetségek táplálják. Ez a dinamika a kereskedelem átpolitizálásának és a szélesebb körű partnerség veszélyeztetésének kockázatával jár” – írják.
A cikk szerint a mezőgazdaságot védő európai csoportok „túlságosan szűken látják” a helyzetet.
A Politico egyébként nem először kap szokatlan forrásból pénzeket. Amerikában hatalmas felháborodást okozott, mikor kiderült:
a különböző kormányzati szervek 8 millió dollárt értékben vannak előfizetve a lap különleges Politico Pro szolgáltatására.
A Fehér Ház a botrány után kiadta az utasítást, hogy „minden egyes médiaszerződést”, fel kell bontani. Ezek között volt a Politico, a BBC, és a Bloomberg.
Ezt is ajánljuk a témában
Dömötör Csaba szerint aggasztó, hogy nemcsak a Politicot, de magyar médiumokat is finanszíroztak Bidenék.
A Politico megvédte magát is kijelentették: „Ez nem finanszírozás. Ez egy tranzakció – ahogy a kormányzat is vásárol kutatást, berendezéseket, szoftvereket és ipari jelentéseket. Egyes online hangok szándékosan terjesztenek valótlanságokat” – írta a lap.
Nyitókép: Kenzo TRIBOUILLARD / AFP